DOM, fauna a flora

Brkoslavec palmový je národním ptákem Dominikánské Republiky. Mahagon neboli "caoba" je národní strom Dominikánské republiky. Matka příroda byla a je přející. K ostrovu Hispaniola byla velmi štědrá. Nadělila mu bohatou a rozmanitou faunu i flóru.
V Dominikánské republice je 32 národních parků. Parky jsou chráněnými oblastmi, které se snaží zachovat přírodní a kulturní bohatství země. Každý z nich má jedinečné a neopakovatelné vlastnosti a přírodní zajímavosti, které je dělají výjimečnými. Jsou plné rozviklaných skalisek, vyprahlých stepí, hlubokých kaňonů. Jsou pokryty deštnými lesy.
Je důležité vyzdvihnout práci dominikánských orgánů na zachování přírodních prostor a podporu udržitelného cestovního ruchu. Ochrana národních parků pomáhá chránit biologickou rozmanitost a zajistit dostupnost přírodních zdrojů pro budoucí generace. Národní parky jsou skutečnými přírodními poklady, které si zaslouží být poznány a oceňovány.
Co se týká dominikánské fauny a
flóry, žijí tu různé druhy ptáků, většina z nich sem létá ze Severní
Ameriky
v době tamní zimy. Jedná se o ibisy, volavky, pelikány či
plameňáky. Žijí tu nejedovaté druhy hadů, tarantule, různé
druhy leguánů, dále pak krokodýl americký a ze
savců můžeme zmínit hutii. Moře skýtá útočiště pro
mořské želvy, delfíny a velryby. Z rostlin zmíníme různé
druhy orchidejí, ibišky, v lesích můžeme vidět mahagon, muškátovník, mangovník či kakaovník.
Zoologové registrují v DOM více
než 250 druhů ptactva z něhož je 22 druhů endemických. Za
zmínku stojí kolibřík a plameňák karibský. Evidují
nejrůznější hady, dva druhy vzácných želv,
motýli a rozmanité druhy hmyzu. Na území Dominikánské
republiky žije 33 druhů savců, 18 druhů netopýrů. Nejzajímavějším
zde žijícím savcem je solenodon paradoxus neboli štětinatec
podivný. Ve vodách Atlantského oceánu
u severního břehu země se od ledna do března páří a rodí svá mláďata keporkak
neboli plejtvák.
Dle botanických průzkumů je na území ostrova kolem 600 různých druhů stromů, 5 600 rostlin z nichž 37 % je endemických. Z těch nejznámějších např. kakaovník, kávovník, banánovník, papája, keře ořechů kešu, palmy či mahagonové stromy.
Přírodní parky
Nejnavštěvovanějším je národní park del Este s divokými olivami, palmami a
hispaniolským mahagonem.
S průvodcem se můžeme toulat džunglí a objevovat
nástěnné malby v jeskyních. Nachází se v provincii
La Altagracia. Je známý především svými krásnými plážemi. Součástí parku je
ostrov Saona s bohatou mořskou biodiverzitou.
Velkou návštěvnost má národní park Monte Cristiv severozápadní části ostrova, na západ od města San Fernando Monte Cristi. Uvidíme zde suché oblasti, slaniska a ostrovy s ptačími koloniemi. Určitě musíme jmenovat vzácné ptáky, jako např. ústřičníci američtí nebo nesyti lesní. V jeho subtropickém lesnatém porostu žije 163 druhů ptáků a 11 druhů plazů, aligátoři včetně krokodýla amerického. Park zahrnuje pláže, laguny a mangrovy. Nedotčená příroda, prales a laguny jsou domovem různých endemických druhů rostlin (např. sabia montecristini). Součástí parku je skupina sedmi malých ostrovů, známých jako Klíče sedmi bratří: Cayo Arena, Cayo Terreno, Cayo Monte Grando, Cayo Ratas, Cayo Muertos, Cayo Tororú a Monte Chico. Nejnavštěvovanější z nich a jediným korálovým je Cayo Arena. Leží kousek od pobřeží, rybářské vesnice Punta Rucia a La Ensenada v provincii Puerto Plata. Ostrov Cayo Arena je obklopen bariérovým útesem. Při troše štěstí můžeme v oceánu vidět druh kapustňáků, kterému hrozí nebezpečí vyhynutí. Celá oblast je známá výskytem velkých mořských želv, které tu kladou vejce.
Dalším významným parkem je národní park Jaraqua v provincii Pedernales, který leží více na jih od dalšího národního parku Sierra de Bahoruco. Chrání celou škálu pobřežních a suchozemských ekosystémů a také ohrožené druhy. Je domovem ohrožených druhů, jako je krokodýl haitský. V národním parku žije na 130 různých druhů ptáků. Park zahrnuje slavnou pláž Bahia de las Aquilas, kde je polosuché podnebí. Okolní krajina, kterou z velké části tvoří kaktusy a křoviny, se od ostatních oblastí země výrazně liší. Nedaleko pláže se nachází tři vodopády. Vodopád Salto de Jimenoa Uno je nejhezčích z nich. 60 metrů vysoký vodopád vytékající ze skály je pěkným místem ke koupání (voda je ledová). 40 metrů vysoký je vodopád Salto de Jimenoa Dos a dostaneme se k němu po několika zavěšených mostech. Třetí a nepříliš atraktivní vodopád je Salto de Baiguate. Oblast nabízí dobré podmínky raftingu na divoké vodě či kanoistiku. V údolí obklopeného horami leží městečko Constanza, kde se pěstuje ovoce. Unikátními v Karibiku jsou zdejší kamenné pyramidy. Nedaleko města je největší vodopád v Dominikánské republice, Agua Blanca. K parku náleží oblasti: Laguna de Matos Manel, Isla Beata a Laguna Oviedo, stejně jako jeskyně: El Guanal, Cueva La Poza a Cueva Mongó, kde se nachází malby praobyvatel Tainů. Nejstarší nálezy pozůstatků po původních domorodých obyvatelích se datují k roku 2590 př. n. l.
Národní park Sierra de Bahoruco se nachází v provincii Barahona. Chrání rozsáhlou hornatou oblast. Je domovem široké škály endemických druhů.
V národním parku Sierra de Neiba, který je vhodný pro pěší
turistiku, můžeme prozkoumávat jeskyně
a pozorovat ptáky.
Vědecká oblast Green Ebeny v pohoří Cordillera Central je známá tím, že je domovem endemických druhů. Má velký význam pro ochranu mlžných lesů. Pohoří Cordillera Central je nehostinné odlehlé a nepříliš dobře přístupné pohoří s nejvyšší dominikánskou horou, Pico Duarte vysokou 3 175 m. Na vrchol můžeme vystoupat v rámci organizovaných výprav, výšlap trvá tři dny. Díky chatkám v alpském stylu se horám říká Dominikánské Alpy. Nachází se tu dva národní parky Armando Bermúdez a José del Carmen Ramirez. Druhý jmenovaný národní park se nachází trochu jihozápadně od národního parku Armando Bermúdez. Leží severně od města San Juan de la Maquana a od 2802 m vysoké hory Loma De La Viuda. Ve zdejším mírném pásmu rostou piniové lesy a někde i pralesy se stromovými kapradinami, plné divokých papoušků. Noční teploty, zejména v zimním období, mohou poklesnout i pod bod mrazu. Žije zde 47 druhů motýlů, které nebyly nalezeny nikde jinde na světě. Pramení v nich dvanáct nejvýznamnějších řek celého ostrova, např. Yague del Norte, Bao, Jagua, ...
Národní park Los Haitises, v severovýchodní části ostrova, je chráněnou oblastí mangrovů s mořskou trávou a malých vápencových ostrůvků rozesetých po zálivu, které jsou útočištěm různých druhů ptáků. Návštěva nejvzácnějšího klenotu Dominikánské republiky je nezapomenutelným zážitkem, neboť spatříme ve volné přírodě papoušky, plameňáky, varany a leguány, prolezeme jeskyně s původními piktogramy předků Taínů. Park je turisty téměř nedotčen, zamíří sem maximálně dvě skupinky týdně. V parku nás nejprve povozí na loďce mezi mangrovovými porosty až do zálivu plného ostrůvků. Při projížďce se dozvíme o železnici, která krajem kdysi vedla. Zastavíme u zdejšího mola odkud v dávné minulosti vyplouvaly lodě s banány. Dnes zbyly jen železné podpěry, které slouží jako hnízda mořských ptáků. Uvidíme třeba pelikány. Vyrazit můžeme na procházku džunglí mezi kakaovník, kávovník a mangovník. Parkem protékají řeky Yuna, Barracote, Playabo, Los Cocos, Naranjo a potoky Cabirma, Estero, Prieto ...
Za zmínku stojí přírodní rezervace Laguna Perucho v provincii María Trinidad Sánchez, která se rozkládá na ploše 15,14 km². Na území jsou chráněné mangrovové ekosystémy, stejně jako oblasti s dunami vysokými více než jeden metr. Neméně zajímavá je laguna Gri-Gri. Má sladkovodní proudy, mezi nimiž dominují řeky Boba a Bacui. Teče tu několik potoků např. Zanjón, La Garza a Los Lambraches. Vegetaci zatupují kokosové palmy, kapradiny, akácie a další. Z ptačích druhů budeme pozorovat jespáka skvrnitého, čápa kanárského, čápa obecného, datla a další. Flóra oblasti souvisí s environmentálními charakteristikami oblasti, přičemž převládají červené mangrovy, i když ostatní druhy mangrovů vyskytující se v zemi, jako je mangrovník černý a mangrovový bílý, se objevují v menším poměru. V chráněné oblasti se vyskytuje mara, kokos, rákos, hrozny na pláži, sladkovodní šeřík a sladké brambory.
Národní parky Bauco de la Piata a La Paleta se od ostatních zcela zásadně liší tím, že leží v moři. První v pořadí byl vyhlášen zejména proto, že od ledna do dubna připlouvají velryby ze severního Atlantiku (asi 2 000 až 3 000 druhů), aby se ve zdejších vodách spářily a porodily mláďata. V druhém objevíme vzácné korálové ryby, chobotnice a úžasné korálové formace.
Děkuji za sdílení a těším se na Vaše připomínky a reakce.